Аюрведа – основні поняття

Ви вже напевно чули це загадкове та екзотичне слово – Аюрведа.
Що ж насправді воно означає? Сам термін походить від санскритського коріння «Ayus» – «життя» та «Veda» – «знання, мудрість». Звідси Аюрведа – «наука про життя».

Основу аюрведи становить розуміння законів світобудови. Вона розглядає людський організм як єдине ціле кількох складових, говорячи про тісний взаємозв’язок душі та тіла. Аюрведичні методи діагностики та лікування враховують практично всі сфери людського життя, звертаючи увагу на фізичний, емоційний та психічний стан людини, а також на її оточення та навіть пору року.

В арсеналі аюрведи є різноманітні комплексні процедури. В їх основі лежать глибокі пізнання вчення про харчування, підібране індивідуально для кожної людини відповідно до типу конституції тіла, наука про трави (в їх числі понад 3000 видів трав та спецій), спеціальні техніки очищення (наприклад, Панчакарма), масажі та інші оздоровчі процедури. І все це у поєднанні з йогою та медитацією.

Відновити здоров’я та запобігти розвитку серйозних захворювань – ось основні завдання аюрведи. Однак, використовуючи автентичні аюрведичні методи оздоровлення можна також вилікувати деякі хронічні захворювання, наприклад, ревматизм або гіпертонію. Можливості аюрведи безмежні.

Найдавніша традиція лікування.
Аюрведа зародилася багато тисяч років тому і сягає своїм корінням у велику цивілізацію минулого – ведичну Індію. Про цей період свідчать лише кілька історичних фактів. Появу аюрведи пов’язують із медитаціями провидців, індійських ріші, навчання яких передавались усно від учителя до учня.
Перші письмові згадки про неї знаходять у священних писаннях індуїзму Упанішадах, датованих останніми століттями до нашої ери. Саме тоді й сформувалася аюрведа у тій формі, в якій ми знаємо її зараз. У «золоте століття» також з’явилися класичні трактати по аюрведі Чарака-Самхіта та Сушрута-Самхіта, що є основою всього аюрведичного вчення.

Починаючи з 6 століття до н.е., під час розквіту Буддизму, відбувається активне поширення аюрведи. З’являються аюрведичні університети та клініки. За часів 200-річної англійської колонізації, починаючи з середини 18 століття, вона, навпаки, переживає свій занепад – усі аюрведичні університети закриваються. І тільки в 20-х роках двадцятого століття за підтримки Махатми Ганді школи знову відкриваються, а аюрведа починає новий виток свого розвитку, отримуючи в 1947 році, разом із здобуттям Індією незалежності, статус офіційної медичної системи.

Доша – вата, піта та капха.
Згідно з аюрведою, Всесвіт складається з 5 елементів – земля, вода, повітря, вогонь і простір (ефір). Їхня взаємодія впливає на природу (мікрокосмос). Мікрокосмос людини виражається у трьох різних типах конституції, які називаються дошами: вата, піта та капха. Кожен з нас народжується з певним набором дош, але який із них переважає, залежить від віку, пори року або умов життя на даний момент.

Хвороби виникають, коли у людини порушена рівновага дош, згідно з аюрведою. Але їх можна вилікувати, поновивши природну рівновагу дош. Досвідчені лікарі-аюрведисти можуть за допомогою традиційних методів, таких як діагностика по пульсу, райдужній оболонці та язику, точно визначити, в якій мірі порушено баланс дош і в чому причина захворювання. Діагноз є базою для аюрведичного лікування, що проводиться індивідуально, важливу роль при якому відіграють харчування, йога та медитація.

Здоров’я та хвороба в Аюрведі.
Відповідно до аюрведичного вчення, запорукою довгого та здорового життя є рівновага дош. Якщо вата, піта та капха працюють злагоджено, то в організмі панує гармонія – людина здорова та щаслива. Коли одна або кілька дош виходять з рівноваги, це може призвести до емоційної нестабільності та розвитку різних захворювань.

Як дізнатися, в якому стані знаходяться ваші доші?
Аюрведа вважає, що наше тіло чуйно реагує на обставини, що змінюються навколо нього. Зовнішні чинники – час доби, клімат, харчування, погода, робота, сон, емоційні стани – постійно змінюють співвідношення дош, викликаючи їх дисбаланс.

Метою будь-якої процедури аюрведи є відновлення рівноваги дош та виявлення причин порушення їх нормального стану з тим, щоб вчасно запобігти розвитку захворювань або якомога раніше розпочати лікування вже наявних. Для початку, достатньо буде просто змінити режим харчування та пройти кілька сеансів масажу з використанням аюрведичних масел. Якщо причина дисбалансу не усувається, то у рамках терапії Панчакарма призначається курс автентичних процедур аюрведи.

Їжа як ліки.
«Ваша їжа має бути вашими ліками». Ця цитата Гіппократа сягає корінням в аюрведичні писання. Вона вказує на важливість здорового харчування. Сьогодні воно особливо важливе у нашому західному світі, де майже половина хвороб зумовлені харчуванням. Лікарі-аюрведисти завжди запитують пацієнтів про їхні харчові звички та дають рекомендації щодо здорового харчування та способу життя.

Центральним пунктом аюрведичної системи харчування є розпорядок дня, в якому присутні 3 прийоми їжі, між якими в ідеалі проходить 5 годин. Завдяки цьому організм повністю засвоює їжу. Шлаки, що призводять до хвороб, не встигають з’явитися. У будь-якій аюрведичній їжі представлені всі 6 смаків. Здорова, та насамперед смачна їжа, яка у прямому значенні слова об’єднує тіло та душу.

Йога та медитація.
Аюрведа, йога та медитація тісно пов’язані між собою і мають спільне коріння в давній індійській ведичній філософії. Тому будь-який курс аюрведичного лікування включає вправи, що відновлюють баланс тіла, духу та душі. Для людини, яка живе в західному світі, змучена стресом і надмірними навантаженнями, це часто виявляється абсолютно новим досвідом. Коли вона знаходить внутрішній спокій і поступово набуває своєї середини, природним чином знімається стрес, йде фізична напруга та активізуються сили самозцілення організму.

Джерело

Пов'язані пости

Відвідайте нашу сторінку в Facebook